Elevi şi preşcolari în vizită la Primăria municipiului

Viceprimarul Carmen Preda a fost în ultimele zile gazdă primitoare pentru mai multe zeci de copii – liceeni şi preşcolari – veniţi în vizită la Primăria municipiului. Joi, 12 octombrie, elevi de clasa a X de la Colegiul Naţional de Informatică ”Matei Basarab”, specializarea ”Ştiinţe sociale”, au ocupat Sala de Consiliu în cadrul ”Săptămânii Europene a Democraţiei Locale” – un ansamblu de evenimente care încurajează participarea activă a cetăţenilor la administraţia locală. Acestora li s-a explicat modul de lucru al Municipalităţii, principalele atribuţii, dar şi formele prin care cetăţenii, indiferent de vârstă, se pot implica în luarea deciziilor care privesc comunitatea lor. Vineri, 13 octombrie, aceeaşi Sală de Consiliu a fost plină cu preşcolarii de la Grădiniţa Nord II, care au profitat de vremea frumoasă pentru a vizita mai multe obiective din municipiu. Micii oaspeţi au fost serviţi cu bomboane şi li s-a povestit semnificaţia simbolurilor locale şi naţionale afişate în sala Legislativului municipal.

Citit de 2768 ori Ultima modificare facută Vineri, 13 Octombrie 2017 11:26