Lansarea Proiectului Consolidarea capacității unităților de învățământ preuniversitar de stat din Municipiul Râmnicu Vâlcea în vederea gestionării situației de pandemie generate de virusul Sars-Cov-2

Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea anunță lansarea proiectului “Consolidarea capacității unităților de învățământ preuniversitar de stat din Municipiul Râmnicu Vâlcea în vederea gestionării situației de pandemie generate de virusul Sars-Cov-2” cod SMIS 149647, finanţat în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014 - 2020, Axa Prioritară 10 – Protejarea sănătății populației în contextul crizei sanitare cauzate de COVID-19, creșterea eficienței energetice și utilizarea surselor regenerabile de energie, Obiectivul Specific 10.1 Sprijinirea ameliorării efectelor provocate de criză în contextul pandemiei de Covid-19 și al consecințelor sale sociale.
În data de 23 iunie 2022 a fost semnat Contractul de finantare nr. 1564 aferent proiectului, între Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare - Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea.
Valoarea totală a proiectului este de 9.946.674,55 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR este 9.946.674,55 lei. Perioada de implementare a proiectului este de 32 luni, conform contractului de finanțare, din data de 01.01.2021 până în 31.08.2023.
Obiectivul general al proiectului constă în asigurarea unei capacități adecvate de gestionare a crizei sanitare, prin diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS–COV–2, la nivelul celor 45 unități de învățământ preuniversitar de stat din Municipi-ul Râmnicu Vâlcea, prin dotarea acestora cu echipamente de protecție/dispozitive medicale și alte echipamente de acest tip, necesare pentru desfășurarea în bune condiții a procesului educațional atât pentru elevi, cât și pentru cadrele didactice, nedidactice și personalul auxiliar în contextul crizei create de virusul SARS-COV-2.
Rezultatele prevăzute ale proiectului:
Dotarea unităților de invătământ cu echipamente de protecție/dispositive medicale și alte echipamente de acest tip: dis-penser pentru dezinfectant, săpun si hărtie, dezinfectant mâini, coșuri de gunoi, cărucioare profesionale pentru curățenie, lavete, mopuri, soluție concentrata suprafete, dezinfectanți pardoseli, cloramină, nebulizatoare cu solulie nebulizare, manusi personal medical și de curățenie, halite de unică folosință, lămpi UV, aspiratoare, termoscanere cu cameră termoviziune, totemuri dezinfectant robot.
Date de contact:
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea