Deschiderea oficială a Târgului Meșterilor Populari în Parcul ”Mircea cel Bătrân”

Ca în fiecare an, din cadrul manifestărilor dedicate ”Zilei Imnului Național” face parte și tradiționalul Târg al Meșterilor Populari, târg ce a avut deschiderea oficială, în prezența viceprimarului Vasile Cocoș, sâmbătă, 01 august 2015, începând cu ora 10.00, în Parcul ”Mircea cel Bătrân”. Anul acesta, la eveniment,  participa aproximativ 80 de meşteri populari din toate zonele ţării, din care amintim: Argeş, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Bucureşti, Prahova, Harghita, Vâlcea, Maramureş, Gorj, Dolj, Alba, Mureş, Dâmboviţa, Suceava, Bacău, etc. În Parcul „Mircea cel Bătrân” pot fi admirate o diversitate impresionantă de obiecte create de meşterii populari: ceramică, obiecte de fier, lemn, papură şi împletituri din nuiele, piese textile, port popular tradiţional şi vestimentaţie inspirată din acesta, podoabe, pictură naivă, icoane pe sticlă, ouă. Evenimentul este organizat de Centrul Judeţean Vâlcea pentru Conservarea şi Promovarea şi Culturii Tradiţionale, în colaborare cu Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea.

Citit de 1627 ori Ultima modificare facută Duminică, 02 August 2015 00:54