Modernizare Parc Zavoi in Municipiul Rm. Valcea Important

Modernizare Parc Zăvoi în Municipiul Râmnicu Vâlcea

În data de 6 martie 2012 a fost semnat Contractul de finantare 2960 aferent proiectului “Modernizare Parc Zăvoi în Municipiul Râmnicu Vâlcea” între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, Organismul Intermediar Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud Vest Oltenia şi Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea. Proiectul este finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional, Axa prioritară 1 - Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor - poli urbani de creştere, Domeniul major de intervenţie 1.1 - Planuri integrate de dezvoltare urbană.

Bugetul proiectului este de 25.256.748,49lei, din care valoarea contribuţiei nerambursabile alocate este de 20.008.406,67 lei. Perioada de implementare a proiectului este de 38 luni, începând cu data de 6 martie 2012.

Ca urmare a finalizării procedurii de licitaţie, în urma evaluării ofertelor primite, în data de 11.09.2014 a fost încheiat Contractul de execuţie lucrări nr. 30348, între UAT Municipiul Râmnicu Vâlcea şi Asocierea SC Europan Prod SA – SC RA & CO SRL. Perioada de execuţie este de 8 luni de la data începerii lucrărilor.

Lucrările propuse în proiect au ca obiectiv modernizarea Parcului Zăvoi prin:

• amenajare alei pietonale;
  • amenajare locuri de joacă pentru copii, inclusiv loc de joacă pentru copii cu dizabilităţi locomotorii ;
  • amenajare Zonă fitness ;
  • amenajare Skatepark şi rolepark ;
  • reabilitare amfiteatru – zonă spectacole în aer liber;
  • achiziţionare şi montare cişmele ornamentale/artizanale cu reţea apă potabilă;
  • achiziţionare şi montare bănci - zonă relaxare;
  • achiziţionare şi montare coşuri de gunoi;
  • amenajare zona şah – activităţi persoane vârsta a treia;
  • reabilitare fântână arteziană „La peşti„ ;
  • reabiliare şi modernizare bazin parc ;
  • reabilitare şi modernizare bazin cu nuferi;
  • reabilitare zone istorice inclusiv „foişor verde” ;
  • împrejmuire parc inclusiv reabilitare căi de acces în parc ;
  • reabilitare reţea de canalizare publică, conducte apă potabilă, instalaţii iluminat ambiental şi realizare sistem de irigaţii a spaţiilor verzi aferente Parcului Zăvoi ;
  • construire grup sanitar şi grup gospodăresc în incinta parcului ;

Având în vedere complexitatea lucrărilor şi ţinând cont de perioada foarte scurtă de execuţie a acestora, în vederea încadrării în termenele asumate prin contractul de finanţare şi pentru asigurarea securităţii în incinta şantierului, este necesară restricţionarea accesului în incinta acestuia.

Citit de 3039 ori Ultima modificare facută Miercuri, 20 Ianuarie 2021 11:22