Reorganizarea şi amenajarea spaţiului public central din Municipiul Râmnicu Vâlcea Important

Proiectul "Reorganizarea şi amenajarea spaţiului public central din Municipiul Râmnicu Vâlcea", este finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional; Axa prioritară 1 – Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – poli urbani de creştere; Domeniul Major de Intervenţie 1.1 – Planuri integrate de dezvoltare urbană.

Obiectivul proiectuluiîl reprezintă reorganizarea şi amenajarea spaţiului public central din Municipiul Râmnicu Vâlcea, în vederea îmbunătăţirii infrastructurii publice locale pietonale şi rutiere.

Lucrările constau în:

-amenajarea spaţiului public, prin păstrarea unei părţi a actualei amenajări de tip parc cu spaţii verzi şi amenajarea unei alte porţiuni ca spaţiu liber de tip piaţă urbană;

-construirea unui pasaj pietonal, care va subtraversa intersecţia străzii Calea lui Traian cu străzile Ştirbei Vodă şi fosta stradă Regina Maria;

-construirea unei parcări subterane sub fostastradă Regina Maria, cu două niveluri subterane cu o capacitate de 192 de locuri pentru autoturisme şi 8 locuri pentru motociclete.

Valoarea totală a proiectului: 65.807.863,60 lei

Asistenţa financiară nerambursabilă solicitată: 64.491.706,33 lei

Durata de implementare a proiectului: 20 luni de la data semnării Contractului de Finanţare.

În data de 27.02.2014 a fost semnat Contractul de Finanţare aferent proiectului, între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Organismul Intermediar Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia şi Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea.

Stadiu: Proiectul se află în faza de implementare.

În data de 09.01.2015 va avea loc predarea amplasamentului către constructor, iar începând cu 12.01.2015 va începe execuţia lucrărilor.

Pe perioada execuţiei lucrărilor, respectiv 12.01.2015 - 31.12.2015, circulaţia rutieră va fi întreruptă de la intersecţia dintre Splaiul Independenţei şi Calea Lui Traian până la sensul giratoriu de pe Bulevardul Tudor Vladimirescu, precum şi pe strada Regina Maria de la Piaţa Centrală până la Calea Lui Traian.

Citit de 3894 ori Ultima modificare facută Miercuri, 20 Ianuarie 2021 11:22