In urma aparitiei articolului “Colegiul Lahovari, in pericol de a pierde finantarea de patru milioane de Euro” aparut in editia din data de 01.03.2010 a ziarului Adevarul de Valcea, solicitam dreptul la replica pentru clarificarea anumitor aspecte le

Consideram ca interpretarea informatiilor furnizate de dl. Viceprimar Romeo Radulescu a fost eronata, intrucat Primaria Rm. Valcea nu a fost niciodata in situatia de a pierde finantarea de aproximativ patru milioane de euro. In continuare vom prezenta cronologic etapele parcurse in evaluarea proiectului, de la depunerea acestuia de catre reprezentantii institutiei noastre si pana in prezent.
In luna februarie 2008 Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei a lansat Ghidul Solicitantului pentru Programul Operational Regional 2007 – 2013, Axa Prioritara 3 – Imbunatatirea infrastructurii sociale, Domeniul Major de Interventie 3.4 – Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea si echiparea infrastructurii educationale preuniversitare, universitare si a infrastructurii pentru formare profesionala continua. In urma analizarii ghidului, reprezentantii Directiei Programe Externe din cadrul Primariei Municipiului Ramnicu Valcea au demarat elaborarea cererii de finantare pentru proiectul “Reabilitare si modernizare cladire Colegiu National Alexandru Lahovari”, care a fost depusa la Agentia de Dezvoltare Regionala Sud-Vest Oltenia in data de 30.04.2009, in vederea obtinerii unei finantari in valoare de 17.005.614,41 lei .
Mentionam ca pentru Domeniul Major de Interventie 3.4 – “Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea si echiparea infrastructurii educationale preuniversitare, universitare si a infrastructurii pentru formare profesionala continua” a fost alocata, la nivel regional, suma de 39,12 milioane de euro.