Încă o investiţie a Primăriei Râmnicului din domeniul educaţiei îşi dovedeşte eficienţa: toţi elevii de la Şcoala ”Take Ionescu” învaţă de dimineaţă!

La peste două săptămâni de la debutul anului şcolar, o altă investiţie a Primăriei municipiului în domeniul educaţiei îşi dovedeşte eficienţa. Prin eliberarea imobilului din str. General Praporgescu - în care îşi aveau sediul mai multe departamente din cadrul primăriei (acum mutate în fosta clădire SOCOM) - modernizarea acestuia şi transferul către Şcoala Gimnazială ”Take Ionescu” în vederea găzduirii claselor pregătitoare, această unitate şcolară a revenit la o stare de normalitate pe care nu a mai cunoscut-o în ultimele decenii: toţi cei peste 1.000 de elevi învaţă doar în schimbul de dimineaţă! Această reuşită este evidenţiată şi de numărul de cereri de transfer la alte şcoli depuse de părinţii elevilor care termină ciclul primar, în scădere faţă de anii precedenţi conform declaraţiilor directoarei Florina Soare, care a apreciat totodată eforturile Municipalităţii Râmnicului şi implicarea constantă a conducerii Primăriei în îmbunătăţirea condiţiilor de studiu pentru elevii acestei prestigioase unităţi şcolare. Spaţiul recent intrat în administrarea Şcolii ”Take Ionescu” găzduieşte în prezent 5 grupe de clasă pregătitoare, totalizând peste 130 de copii.
Citit de 1202 ori Ultima modificare facută Miercuri, 25 Septembrie 2019 13:17