Programul manifestărilor este următorul:
Vineri, 26 iulie
09.00-18.00, Pasaj subteran Cozia • Concursul Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XII-a; expoziţie de navomodele, machete C1 şi C8
09.00-18.00, Shopping City Mall • Concursul Naţional de Navomodele şi Automodele, ”Cupa Râmnicului” ed. a XII-a, Secţiunea Automodele On Road
19.00 – 21.00, Stadionul Zăvoi, teren SCM II • ”Cupa Imnului” la fotbal
19.00 – 21.20, Splaiul Independenţei • Concert de muzică populară cu artişti locali: Proteasa Maria Delia, Adrian Marius Ivan, Orchestra ”Rapsodia Vâlceană” – Solişti Vocali: Anamaria Iorga, Cristina Udrea, Mioara Raica, Rodica Nicolescu, Luminiţa Tănasie, solişti instrumentali: Pleantă Cristian – saxofon, Caliu Leonard şi Florin Enăcică – vioară, Rizoiu Andrei – clarinet
21.25, Splaiul Independenţei • Concert de muzică populară Vlăduţa Lupău şi Rapsozii Maramureşului
21.15, Scuarul Mircea cel Bătrân • Deschiderea Festivalului de Film ”CineVil”, ediţia a IX-a
22.30, Splaiul Independenţei • Concert de muzică populară Aurel Tamaş şi Dubaşii de la Cluj
Sâmbătă, 27 iulie
09.00-18.00, Pasaj subteran Cozia • Concursul Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XII-a; expoziţie de navomodele, machete C1 şi C8
09.00-18.00, Liceul Tehnologic “Cpt. Nicolae Pleşoianu” • Concursul Naţional de Automodele, ”Cupa Râmnicului” ed. a XII-a, Secţiunea Automodele Off Road
11.00, Parcul Zăvoi • Deschiderea Târgului Meşterilor Populari din România
11.00, Colegiul Naţional ”Matei Basarab” • ”Cupa Imnului” la crocket
14.00-16.00, Liceul Tehnologic “Cpt. Nicolae Pleşoianu” • Concursul Naţional de Automodele, ”Cupa Râmnicului” ed. a XII-a, Secţiunea Automodele Off Road
14.00, Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” • ”Cupa Imnului” la streetball
17.00, Muzeul de Artă ”Casa Simian” Expozitie de Ceramică Ovidiu Ionescu
18.00, Muzeul de Artă ”Casa Simian” • Concert “Râmnicul muzical în perioada lui Anton Pann”
19.00, Galeria Cozia Pasaj 2 • Salonul Judeţean de Artă Fotografică al Fotoclubului
“Floare de Colţ”
19.30, Galeria Cozia Pasaj 2 • Expoziţie de Pictură Valeriu Susnea - Buzău
19.00, Parcul Zăvoi ” • Cupa Imnului” la scotering
19.00 – 21.00, Stadionul Zăvoi, teren SCM II • ”Cupa Imnului” la fotbal
19.00, Splaiul Independenţei • Spectacol Folcloric “Mândru-i jocul românesc”, Ansamblul “Bobocica” Zătreni şi Trupa „Muguraşii”
20.00 – 23.00, Splaiul Independenţei • Concert de muzică populară cu artiştii: Maria Ghinea, Adina Roşca şi Cătălin Doinaş, Ileana Lăceanu
21.15, Scuarul Mircea cel Bătrân • Proiecţii în cadrul Festivalului de Film ”CineVil”, ed. a IX –a
00.00, Galeria Artex • Salonul Judeţean de Artă Contemporană al U.A.P. Vâlcea
Duminică, 28 iulie
10.00-12.00, Liceul Tehnologic “Cpt. Nicolae Pleşoianu” • Premierea Concursului Naţional de Navomodele şi Automodele, ”Cupa Râmnicului” ed. a XII-a
10.00 – 20.00, Parcul Zăvoi • Târgul Meşterilor Populari din România
18.00, Parcul Zăvoi • ”Cupa Imnului” la patine cu role, trotinete
18.00, Cinematograful ”Geo Saizescu” • Premieră „Steaua fără Nume” de Mihail Sebastian, Regia: Vlad Popescu
19.00 – 21.00, Stadionul Zăvoi, teren SCM II • ”Cupa Imnului” la fotbal
19.15 – 19.30, Splaiul Independenţei • Spectacol coregrafic Belly Dance
19.30 – 20.30, Splaiul Independenţei • Spectacol muzical coregrafic - Şcoala de Belle Arte
ora 20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân • Concert vocal simfonic dedicate Zilelor Imnului Naţional susţinut de Filarmonica ”Ion Dumitrescu” - „Carmina Burana” de Carl Orff
20.15 – 20.30, Splaiul Independenţei • Spectacol de muzică pop Mara Săceanu
20.30 – 20.45, Splaiul Independenţei • Spectacol de muzică pop Alexandra Popescu, coordonator Camelia Clavac
20.50 – 21.30, Splaiul Independenţei • Spectacol muzical pop-dance Irina Rimes
21.30, Scuarul Mircea cel Bătrân • Proiecţii în cadrul Festivalului de Film ”CineVil”, ed. a IX -a
21.30 – 23.00, Splaiul Independenţei • Spectacol muzical pop-rock Bere Gratis şi celebrul Maestru Gheorghe Zamfir, supranumit “Regele naiului “
Luni, 29 iulie
10.00, Primăria municipiului • Şedinţa Festivă a Consiliului Local dedicată Zilei Imnului Naţional
11.00 • Parada Festivă pe traseul Primăria Municipiului – Biserica Toţi Sfinţii – Casa Memorială ”Anton Pann” – Parcul Zăvoi
11.30, Parcul Zăvoi • Ceremonial militar-religios, alocuţiunile oficialităţilor. Intonarea Imnului Naţional ”Deşteaptă-te, române!”, cu participarea Corului ”Euphonia”
19.00, Sala ”Lahovari” • Concert estival Wonju Orchestra (Coreea de Sud), Filarmonica ”Ion Dumitrescu”
19.00 – 21.00, Stadionul Zăvoi, teren SCM II • ”Cupa Imnului” la fotbal
19.30 – 20.00, Splaiul Independenţei • Concert de muzică pop-dance Cristina Ene, Premiul I la Festivalul Naţional „Vreau să Ajung o Stea”
20.10 – 21.10, Splaiul Independenţei • Concert de muzică pop-dance şi r&b Claudia Pavel
21.20 – 22.10, Splaiul Independenţei • Concert de muzică pop-dance şi electropop Amna
22.10 – 23.00, Splaiul Independenţei • Concert de muzică pop Lidia Buble
23.00, Splaiul Independenţei • Focuri de artificii