Lansarea proiectului "Reabilitarea termică a blocurilor de locuințe din Municipiul Râmnicu Vâlcea: BLOC 2, BLOC 2A, BLOC 3, BLOC A, BLOC 130, BLOC R8 bis "

Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea anunță lansarea proiectului "Reabilitarea termică a blocurilor de locuințe din Municipiul Râmnicu Vâlcea: BLOC 2, BLOC 2A, BLOC 3, BLOC A, BLOC 130, BLOC R8 bis" cod SMIS 117311, finanţat în cadrul Programului Operațional Regional 2014 - 2020, Axa prioritară 3 - Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiții 3.1 - Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul locuințelor, Operațiunea A - Clădiri Rezidențiale.
În data de 30 iulie 2018 a fost semnat Contractul de finantare aferent proiectului, între Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Regional Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, Organismul Intermediar Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud – Vest Oltenia și Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Râmnicu Vâlcea.
Bugetul proiectului este de 3.470.692,51 lei, din care valoarea contribuţiei nerambursabile este de 2.057.295,73 lei, iar perioada de implementare a proiectului este, conform contractului de finanțare, din 01.03.2014 până în data de 30.09.2019.
Proiectul are ca obiectiv specific cresterea eficienței energetice a celor 6 blocuri de locuințe din Municipiul Râmnicu Vâlcea.
Prin reabilitarea blocurilor se va avea în vedere obținerea unei reduceri de minim 40% a consumului de energie pentru încălzire și atingerea unui consum specific de energie nu mai mare de 90KWh/mp/an pentru zona climatică 2 în care se include municipiul Râmnicu Vâlcea. Acest lucru va contribui la reducerea sărăciei energetice (fuel poverty) în Municipiul Râmnicu Vâlcea, prin reducerea costurilor cu încălzirea populației, în special a celor cu venituri reduse, ceea ce va ajuta la îmbunătățirea puterii de cumpărare a categoriilor sociale defavorizate.
Principalele categorii de lucrări de intervenție propuse sunt:
- Izolarea termică a pereților exteriori,
- Înlocuirea ferestrelor și ușilor exterioare,
- Reabilitarea spațiului de intrare în clădire,
- Izolarea termică a planșeului peste subsol și termoizolarea planșeului peste ultimul nivel,
- Închiderea balcoanelor,
- Înlocuirea și izolarea conductelor de distribuție din subsol si montarera de robinete de reglare pe racordul de retur la baza coloanelor de incălzire.
Date de contact:
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea