Au fost inaugurate lucrările de stabilizare a unei porţiuni din intrarea Cetăţuia

Scris de Publicat Marți, 19 Iunie 2018 13:34

Marţi, 19 iunie, primarul Mircia Gutău a inaugurat lucrările de stabilizare a unei porţiuni de câteva sute de metri din intrarea Cetuţuia, în Nordul municipiului. Investiţia a constat în refacerea structurii stradale afectată de alunecări de teren, în realizarea de rigole deschise şi carosate, de podeţe de acces în proprietăţi, a unui zid de sprijin şi de umplere şi stabilizare cu fundaţie de beton şi gabioane a marginii dinspre o râpă adâncă de câţiva zeci de metri. Edilul şef a apreciat calitatea lucrărilor făcute, cu atât mai mult cu cât recentele precipitaţii abundente din oraş au dovedit eficienţa acestora: dacă înainte, torenţii şi aluviunile scurse de pe Dealul Cetăţuia inundau, la fiecare ploaie, gospodăriile din zonă, de data aceasta nu s-au mai produs nici un fel de pagube locuitorilor.

Biroul de Presă