Mircea Diaconu a fost prezent la proiecţia filmului ”Mere roşii”

Scris de Publicat Luni, 07 Mai 2018 13:22

Duminică, 6 mai, de la ora 17.00, la Cinematograful ”Geo Saizescu” din Ostroveni a avut loc o proiecţie specială a filmului ”Mere roşii” în prezenţa protagonistului principal, actorul Mircea Diaconu, şi cu participarea conducerii primăriei reprezentată de primarul Mircia Gutău şi viceprimarii Carmen Preda şi Eusebiu Veţeleanu. Înainte de începerea fimului, actorul Mircea Diaconu a primit din partea autorităţilor locale un coş cu mere roşii şi o plachetă aniversară şi a istorisit spectatorilor prezenţi câteva istorii inedite care au însoţit turnarea la Râmnicu Vâlcea a acestei pelicule datând din 1976 şi atât de îndrăgită de cinefilii români. Cu această ocazie, europarlamentarului Mircea Diaconu i-a fost înmânat şi un dosar cu câteva dintre proiectele culturale de anvergură avute în vedere de Municipalitate, în vederea promovării acestora pe lângă forurile competente de la nivel naţional şi european.

Biroul de Presă