Concursul pentru alegerea unui logo care să marcheze împlinirea a 630 de ani de la prima atestare documentară a municipiului Râmnicu Vâlcea şi-a desemnat câştigătorii

Scris de Publicat Joi, 05 Aprilie 2018 13:25

Până la termenul limită stabilit prin Regulamentul aprobat prin HCL nr. 49/2018, pe adresa de e-mail dedicată - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - au fost primite 15 propuneri grafice în cadrul Concursului pentru alegerea unui logo care să marcheze împlinirea a 630 de ani de la prima atestare documentară a municipiului Râmnicu Vâlcea. Acestea au fost analizate de un juriu format din Gheorghe Dican – preşedintele UAP Vâlcea, Traian Boicescu, artist plastic, reprezentant al Liceului de Arte ”Victor Giuleanu”, Doina Gănescu – director al Şcolii Populare de Arte şi Meserii, consilierii locali Adina Dobrete şi Maria Bobeanu, Petre Mihăilă, Arhitect-şef şi Daniel Ionescu, Purtător de cuvânt, din partea Primăriei municipiului. Cei mai mulţi dintre autorii propunerilor au fost din Râmnicu Vâlcea, dar s-au primit variante de logo şi din Bucureşti, Cluj-Napoca, Şuşeni – Mureş şi Craiova. În urma deliberărilor, a fost stabilit următorul clasament: Premiul I (în valoare de 1.000 lei), cu un punctaj de 197 de puncte – propunerea grafică înaintată de Eduard Dulăcioiu din Râmnicu Vâlcea; Premiul II (în valoare de 500 lei), cu un punctaj de 194 de puncte – propunerea grafică înaintată de Radu Emilian Toma din Cluj Napoca; Premiul III (în valoare de 300 lei), cu un punctaj de 192 de puncte – propunerea grafică înaintată de Călin Ionuţ Cornoiu din Râmnicu Vâlcea. Anunţarea câştigătorilor şi înmânarea premiilor au fost făcute de primarul Mircia Gutău în cadrul conferinţei de presă susţinută joi, 5 aprilie.

Biroul de Presă