Expoziţie de tehnică militară americană în centrul oraşului

Astăzi, vineri, 14 iulie, între orele 12.00 şi 15.00, mai multe vehicule de luptă ale US Army, alături de cele ale Armatei Române, au fost reunite într-o expoziţie de tehnică militară desfăşurată în parcarea privată dintre Consiliul Judeţean Vâlcea şi sediul CEC Bank. Zeci de râmniceni, printre care mulţi copii, au luat cu asalt vehiculele complexe de luptă, punând întrebări despre funcţionarea lor sau făcând fotografii cu soldaţii americani. Evenimentul vine în continuarea întâlnirii de ieri, de la Primăria municipiului, dintre primarul Mircia Gutău şi o delegaţie militară româno-americană şi are loc în contextul exerciţiului militar Saber Guardian 17 ce se desfăşoară, în această perioadă, în judeţul Vâlcea.

Biroul de Presă