Ziua Eroilor, marcată la Râmnicu Vâlcea

Ne înclinăm astăzi, cu pioşenie, în memoria eroilor Neamului Românesc, care au luptat şi şi-au dat viaţa pentru Ţara şi Poporul lor în atâtea războaie care au brăzdat cuprinsul patriei noastre. Suntem ceea ce suntem azi datorită sacrificiului suprem al unor oameni care au pus idealurile naţionale mai presus de existenţa lor. Lor trebuie să le mulţumim, şi nu doar de Ziua Eroilor şi sărbătoarea Înălţării Domnului, ci şi în gând, în fiecare dimineaţă a vieţii noastre.

Se spune că cerurile stau deschise de la Învierea Domnului şi până la Înălţare, şi putem vedea prin claritatea lor cum Eroii Neamului Românesc veghează şi acum, de acolo de sus, drumul nostru prin prezentul cotidian. Tocmai de aceea este de datoria noastră să urmăm neabătuţi drumul spre mai binele comunităţii noastre, un drum care să fie în consonanţă cu idealurile pentru care eroii sărbătoriţi astăzi au plătit tribut de sânge. Un cântec drag tuturor românilor spune că ”eroi au fost, eroi sunt încă, şi-or fi în neamul românesc”: se exprimă astfel, în preafrumoase versuri, o certitudine că viaţa noastră ca români pe aceste meleaguri are un destin asigurat de o istorie care ne înfioară, dar ne şi umple de mândrie.

Glorie eternă Eroilor Neamului Românesc

Fie ca amintirea lor să nu piară niciodată!

Mircia Gutău,

Primarul municipiului Râmnicu Vâlcea