Zeci de blocuri din municipiul Râmnicu Vâlcea au intrat în programul de reabilitare termică – contribuţia proprietarilor poate fi achitată în 3 ani de la terminarea lucrărilor

La acest moment, în baza mai multor proiecte cu finanţare europeană aprobate în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020, 16 blocuri de locuinţe din Râmnicu Vâlcea sunt în execuţie, iar alte 30 sunt deja contractate şi se află în diverse faze ale licitaţiei de încredinţare a execuţiei. La acestea se mai adaugă cinci blocuri pentru care s-a obţinut finanţare de la bugetul de stat în urma unui contract semnat cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice. De asemenea, alte 29 de blocuri din municipiu se află pe listă aşteptând să fie depuse în vederea accesării unor linii de finanţare. Pentru fiecare dintre aceste investiţii, finanţarea atrasă acoperă o cotă de 60% din valoarea lucrărilor, iar bugetul local contribuie cu o cotă de 15%. Proprietarii apartamentelor din blocurile intrate în programul de reabilitare trebuie să plătească doar un sfert din valoarea lucrărilor de izolare termică, cu precizarea că, în conformitate cu HCL nr. 188/76, adoptată în luna august 2016, contribuţia ce le revine se poate achita în termen de trei ani de la data recepţiei la terminarea lucrărilor.

Biroul de Presă